Що робити якщо вкусила оса?

Що робити якщо вкусила оса?

Наприкінці серпня настає пік активності ос і бджіл. І якщо останні нападають на людину виключно з метою самозахисту, то оси відрізняються агресивністю і непередбачуваним характером. До того ж вони можуть кусати кілька разів, що автоматично підвищує кількість токсину, що потрапляє до крові. Що робити, коли укусила оса, повинна знати навіть повністю здорова людина. Атака комахи, часто раптова, може стати причиною серйозної алергічної реакції, аж до анафілактичного шоку з летальним результатом.

Укус оси: симптоми

Оса не може вкусити непомітно. Ознаки проявляються миттєво. Гострий біль, печіння і почервоніння - типові симптоми. Як довго проходить укус оси залежить від загального стану здоров'я і місця ураження. Міцний імунітет успішно бореться з токсинами. Вже через 2-3 години можна благополучно забути про зустріч з агресивним комахою, якщо укус припав на руки, ноги, тулуб.

укусила оса

На обличчі ознаки проходять трохи довше. Викликає укус оси набряк, який протримається до 2 днів. Але, майже в 30% випадків розвивається місцева алергічна реакція, яка проявляється наступними симптомами:

  • Болісне, хворобливе свербіння навколо місця укусу.
  • Набряк, який збільшується з кожною годиною і може досягти значних розмірів.
  • Сильне почервоніння, з підвищеною місцевою температурою (на дотик місце укусу дуже гаряче).
  • Прискорений пульс, підвищене серцебиття.
  • Збите дихання з задишкою.
  • Запаморочення, стан напівнепритомності.
  • Диспепсичні розлади: нудота, блювання, діарея.

Майже 2% людей мають сильну алергію на бджолину та осину отруту. Укус оси наслідки має вельми плачевні, якщо не звернутись негайно за медичною допомогою. Анафілактичний шок, летальний результат - найважчі ускладнення після зіткнення з комахою.

Що робити, якщо вкусила оса: швидка допомога

Алергія на укус оси може розвинутися у будь-якої людини. Ослаблений імунітет, специфічне лікування, супутні захворювання запускають негативні процеси і стають причиною неадекватної реакції організму. Бажано звернутися в лікарню, особливо якщо оса вкусила кілька разів. Чим обробляти укус оси:

  • перекисом водню;
  • йодом або розчином діамантовим зеленим;
  • фурациліном (2-4 таблетки розчинити в 100 мл теплої води).

Лікарі дають багато рекомендацій про те, як лікувати укус оси самостійно. Наприклад, щоб попередити набряк і зняти болючий свербіж, необхідно прийняти антигістамінні препарати: Діазолін, Супрастин, Зодак, Кларитин. Перевагу віддавати перевіреним лікам, з мінімальною кількістю протипоказань та побічних ефектів.

Після того, як вкусила оса, чого робити категорично не можна, так це приймати алкоголь і обробляти їм рану. Це може спровокувати гарячковий стан. Після укусу оси треба відпочити. Постільний режим знімає стрес, заспокоює біль і сприяє швидкому усуненню симптомів. Якщо такої можливості немає, зробити перерву в роботі на 30-60 хвилин. Отрута оси в будь-якому випадку викликає інтоксикацію, навіть якщо у потерпілого відсутні виражені симптоми. Лікарі рекомендують пити якомога більше води, прийняти адсорбенти: Ентеросгель, Сорбекс, Смекту. Препарати нейтралізують дію отрути і швидко виводять її з організму.

Що робити, якщо дитину вкусила оса?

Діти більш сприйнятливі до укусів комах. Навіть нешкідливі, на перший погляд, пухирі від комарів, проявляються яскраво і сходять довго.

Укус оси - перша допомога дитині:

  • Відразу після укусу оси, необхідно оглянути ранку на предмет жала. Якщо стрижень застряг неглибоко, видалити пінцетом.
  • Обробити місце укусу будь-яким антисептиком і протиалергічним кремом (Феністил). Чим помазати укус оси може порадити лікар в телефонному режимі, в період очікування швидкої допомоги.
  • Прикласти холодний компрес.
  • Дати дитячий антигістамінний препарат (слідувати дозувань, зазначеним в інструкції).
  • Викликати швидку допомогу або самостійно відвезти дитину на прийом до лікаря.

У маленьких дітей, у яких діагностовано діатез (атопічний дерматит), ймовірність розвитку важкої алергічної реакції досягає 80%. Тому якщо вкусила оса, чим мазати може сказати тільки педіатр.

Укус оси: що робити в домашніх умовах?

Якщо оса вкусила в транспорті, в офісі або на вулиці, і доступу до аптечних препаратів немає, можна надати першу допомогу доступними засобами:

  • Промити ранку холодною водою з милом.
  • Обробити місце укусу листом петрушки, подорожника, зеленої цибулі, алое - відомих природних антисептиків.
  • Добре справляються з первинними симптомами кислі продукти: лимон, оцет, щавель, будь-які ягоди з великим вмістом кислоти.
  • Вкусила оса, як зняти пухлина в домашніх умовах: кубик льоду, мокрий шматочок рафінаду допоможуть запобігти розвитку набряку.

Укус оси лікування не передбачає в більшості випадків. Але для цього знадобиться прийняти елементарні заходи першої допомоги.