Отруйні павуки в Україні: які найнебезпечніші види? | Dezmaster

Чи є отруйні павуки в Україні?

Чи є отруйні павуки в Україні?

У повсякденному житті ми рідко помічаємо їх присутність, і лише неохайні клапті павутини в кутку змушують часом згадувати про існування павуків. Ці комахи багатьом вселяють страх або огиду одним своїм виглядом. Переважна більшість з них становлять небезпеку тільки для мух, але все ж отруйні павуки в Україні іноді зустрічаються. Для дорослої людини павукові токсини не смертельні. Але ось про дітей, особливо маленьких, цього сказати, на жаль, не можна - для них укус становить серйозну загрозу.

Найнебезпечніші павуки України

Якщо вас запитають, чи є в Україні отруйні павуки, сміливо відповідайте: є, і навіть кілька видів. Кожна доросла людина повинна знати, як вони виглядають, і навчити своїх дітей відрізняти їх від нешкідливих різновидів.

Каракурти

На перше місце за токсичністю укусу слід поставити каракуртів. Це найотруйніші павуки України: виділення їх залоз по вбивчий силі в 15 разів перевершують отруту гримучої змії. На щастя, ці істоти не досягають по-справжньому вбивчих розмірів: самка виростає всього до 20 мм в довжину, а самець - до 7 мм. За вугільно-чорне забарвлення каракуртів часто називають «чорними вдовами», адже самка павука часто з'їдає самця після спарювання.

Каракурти - нічні комахи: вдень вони відсиджуються в затишних місцях, а з настанням сутінків вибираються на полювання. Їх павутиння розташовується біля самої землі, щоб в разі небезпеки можна було сховатися в нірку або поглиблення в грунті. Найбільш велика небезпека зіткнутися з каракуртом в туристичному поході, адже ці павуки рідко селяться поруч з людським житлом. У пошуках укриття каракурт може заповзти у взуття, рюкзак або посуд і вкусити випадково зіткнувшуся з ним людину. Основний ареал їх проживання - причорноморські степи, але спекотного літа вони можуть мігрувати в більш північні регіони степової та лісостепової зони.

Укус каракурта викликає судоми, задуху і важке отруєння, якщо токсин потрапить в кров і розійдеться по всьому тілу. Через деякий час (до 6 годин) людина починає відчувати сильний біль в місці укусу, який потім охоплює весь тулуб. Німіють ноги, відчувається нестача повітря, може з'явитися блювота. Симптоми зазвичай зберігаються до двох діб, потім настає одужання. Укус особливо небезпечний для дітей, а також для людей з хронічними захворюваннями серця, дихальної системи, печінки та інших органів.

Тарантули

Цих павуків важко сплутати з будь-яким іншим видом, адже їх розміри досягають 35 мм, а велике, потужне тіло і лапи покриті густою щетиною. Незважаючи на страхітливий зовнішній вигляд, тарантули далеко не найнебезпечніші павуки в Україні. Їх отрута в 50 разів слабкіше, ніж отруйні виділення каракурта.

Тарантули теж воліють нічний спосіб життя, мешкають в степах, пустелях і лісостепу. Павук риє в ґрунті вертикальну норку і чекає в ній видобуток, нападаючи на з'явившихся в зоні досяжності комах. При появі небезпеки він піднімає вгору передні лапи, приймаючи загрозливу позу.

Укуси тарантула не смертельні навіть для дітей, але супроводжуються різким погіршенням самопочуття. У місці проникнення отрути виникає запалення, моментально розвивається лихоманка, підвищується температура, набухають лімфовузли. Людина відчуває всі симптоми отруєння - нудота, слабкість, болі в м'язах, які можуть тривати кілька днів.

Аргіопи

Ці павуки дуже красиві: подовжене черевце і довгі витягнуті лапи покриті яскравими чорно-жовтими смужками. Вони живуть в степу і приморській зоні, розкидаючи великі радіальні мережі між гілок чагарнику або серед скель. В останні роки завдяки потеплінню ареал їх проживання розширився на північ, і тепер їх можна зустріти практично на всій території України.

Аргіопи можуть вкусити людину, якщо та з необережності потрапляє в павутину і випадково стисне при цьому павука. Його отрута не смертельна для людей, однак може викликати алергічну реакцію у тих, хто до неї схильний. В інших випадках на місці укусу розвивається запалення і нарив, іноді - локальне омертвіння тканини.

Бурі павуки-відлюдники

У порівнянні з іншими видами отруйних павуків в Україні бурі відлюдники невеликі за розміром: тільце досягає не більше 7 мм в довжину, а разом з лапками - максимум 20 мм. Ці павуки можуть поселятися в будинках, вибираючи для проживання рідко відвідувані і сухі приміщення - горища, сараї, літні будиночки, альтанки і т.д. Через маленький розмір жвал укус павука, як правило, залишається непоміченим. Через кілька годин в ураженому місці з'являється пухлина і з'являються ознаки інтоксикації - головний біль, слабкість, запаморочення, нудота. Іноді тканини, уражені отрутою, омертвляються і починають гнити.

Що робити при укусі павука

Як бачимо, найбільш небезпечні павуки в Україні можуть завдати чимало неприємностей. Відразу після укусу необхідно вжити заходів, щоб отрута не потрапила в кров, щоб уникнути загального отруєння. Для цього слід в перші секунди:

  • припекти ранку запаленим сірником або сигаретою - більшість токсинів розпадаються під дією високої температури;
  • спробувати висмоктати отруту, але лише за умови, що в роті немає ранок або каріозних зубів;
  • залити рану спиртом або міцним содовим розчином, намилити господарським милом.

Після цього необхідно відразу ж доставити потерпілого в лікарню, де йому нададуть кваліфіковану допомогу.